Stavební vývoj brněnské techniky ve světle výstavby univerzitního kampusu na Kraví hoře

Česká vysoká škola technická

Výstavba akademické čtvrti Masarykovy univerzity se, jak už bylo několikrát zmíněno, úzce dotýkala České vysoké školy technické sídlící v budovách těsně přiléhajících k formujícímu se Akademickému náměstí.

Brněnská technika založena v roce 1899 a byla tedy čerstvě se rodící institucí. Počátky byly stejně jako u Masarykovy univerzity obtížné. Škola začínala v několika místnostech domu v Augustinské ulici[1] , kde ale už působil český ženský vzdělávací a výrobní spolek Vesna. Zpočátku měla škola pouze 4 profesory, což se samozřejmě projevilo i na počtu posluchačů (47 studentů v prvním roce, v dalších letech cca mezi 50 – 70 studenty) [2] ovšem jak se postupně dařilo přivádět na školu nové pedagogy, zvyšoval se i počet jejích studentů. Škola proto musela řešit svou neutěšenou situaci a do pronájmu získala pro výukové účely další budovu na Augustiniánské a ještě budovy na Grohově a Smetanově. Škola tím sice vyřešila svoje prostorové nároky, ale dislokované budovy byly provozně nevýhodné a tak byla situace dlouhodobě neudržitelná. Technika proto usilovala o výstavbu nového areálu. Už v roce 1900 pověřila inženýra Michala Ursyniho, aby na základě svých bohatých zahraničních zkušeností vypracoval plány nového komplexu pro přibližně 600 studentů[3] , pro který se jí dokonce v roce 1901 podařilo zakoupit pozemky na svahu Kraví hory u končící ulice Veveří. Stavba nového areálu začala na podzim roku 1907 stavbou trojice nových pavilonů. Na projektu se podílel mimo jiné profesor Josef Bertl. Nové budovy byly slavnostně otevřeny v roce 1911, v roce 1920 pak byl otevřen chemický pavilon postavený podle projektu profesora Karla Hugo Kepky na Žižkově ulici[4] . V roce 1926 byla pak mezi hlavní budovou a chemickým pavilonem vystavěna budova strojního inženýrství, jejímž autorem byl profesor Vladimír Fischer[5].

Další směřování české techniky provázelo několik zvratů. První soutěží definovaný regulační plán Akademického náměstí počítal s rozvojem souběžně s ulicí Veveří a její budovy měly vymezit jihozápadní stranu náměstí až k Tomášskému dvoru. S postupujícím vývojem, rostoucím stavebním programem Masarykovy univerzity a zvyšujícími se prostorovými nároky téměř celou Kraví horu začínají zabírat jen její budovy a prostor pro rozšíření techniky se ocitá na druhé straně ulice Veveří naproti nemocenské pojišťovně v místě dnešního Björnsenova sadu, kde mělo vzniknout technické náměstí [6] . Proti tomu ostře vystoupily zástupci profesorského sboru české techniky a mezi oběma univerzitami se rozhořel spor. Na obranu techniky vystoupil i Jiří Kroha, který považoval dělení areálu vysoké školy do tří částí přerušených navíc velmi frekventovanou ulicí Veveří za zcela nešťastné a provozně nadmíru komplikované. Společně s profesory Vladimírem Fischerem, Emilem Králíkem, Adolfem Liebscherem a Jaroslavem Sýřiště vypracoval návrh dalšího rozvoje techniky[7] . V průběhu let 1929 a 1930 došlo k vyjasnění problematických míst mezi oběma univerzitami a plochy pro rozvoj české techniky se vrátily zpět do míst určených původním zastavovacím plánem.

Pro rozšíření techniky byla v roce 1931 dokonce vypsána architektonická soutěž. Jejím vítězem se stal návrh profesora Emila Králíka. Realizace plánů však v případě techniky nebyla o nic úspěšnější než u Masarykovy univerzity. Nepomohla ani přímá intervence rektora Oty Veletovského u prezidenta Masaryka. Na tolik potřebnou přístavbu pavilonu elektrotechniky, pozemního stavitelství a architektury se i přes povolení ministerstvem v roce 1936 nepodařilo získat finanční zajištění. Československo bylo v ohrožení a téměř veškeré prostředky směřovaly na ochranu státu, bohužel taktéž marně[6] .
1Dnešní ulice Jaselská. Zdroj: https://www.vutbr.cz/edit/zivot-na-vut/fakta-o-vut/historie-vut/
2Zdroj: PERNES, Jiří. Kapitoly z dějin Vysokého učení technického v Brně 1899 –2009. Brno: VUT, 2009.
3Zdroj: ŠTĚPÁNEK, Petr. Historie a současnost FAST. Brno: VUT, 2009. Kapitola: Fakulta stavební, vznik a historický vývoj. s.5.
4Zdroj: Vznik a vývoj fakulty stavební. Brno: VUT. Dostupné na: http://www.fce.vutbr.cz/obecne/historie/historie_fast.asp
5Zdroj: LOSKOTOVÁ, Irena a kolektiv. Encyklopedie dějin města Brna. Dostupné na: http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_domu&load=588
6Zdroj: HABÁN, Ivo. Akademická čtvrť. Projekty a realita meziválečného Brna. Brno: Filozofická fakulta MU, 2000. Závěrečná oborová práce. Kapitola 6.2 Akademické náměstí a česká technika, s. 18-22.
7Zdroj: KOŘÍNKOVÁ, Jana. Čtení místa. ŽÁČKOVÁ, Markéta. Brno: Galerie Turistického a informačního centra, 2012. Výstava nerealizovaných projektů pro Kraví horu konaná v termínu 19.10. – 23.12.2011